Które leki sprzyjają nadwadze – przegląd

Rate this post

Czy istnieją lekarstwa, które mogą sprzyjać powstawaniu nadwagi? Wielu z nam może się to wydawać dziwne, ponieważ nadwaga i otyłość kojarzy się nam głównie z ludźmi, którzy lubią się objadać i tym samym dostarczają do swojego organizmu zbyt dużo kalorii w odniesieniu do ich dziennego zapotrzebowania.

Jednakże wbrew pozorom istnieją leki które stosowane przez długi czas mogą sprzyjać nadmiernemu odkładaniu się tkanki tłuszczowej i tyciu.

Jakie leki mogą sprzyjać tyciu?

Do leków, które mogą sprzyjać nadwadze zalicza się między innymi leki antydepresyjne, przeciwalergiczne, psychotropowe, sterydy, leki przeciwcukrzycowe i te, które stosuje się przy nadczynności tarczycy.

Przy czym każda z tych grup leków posiada takie, które są szczególnie odpowiedzialne właśnie za tycie.

Jakie leki sprzyjają tyciu

Jeśli chodzi o leki antydepresyjne jest to głównie amitryptylina, nortryptylina i doksepina. Przy czym w trakcie jedynie krótkotrwałych terapii raczej nie wpływają one na masę ciała lub co ciekawe nawet powodują jej obniżenie.

Jednakże w czasie prowadzenia kilkuletniego leczenia może nastąpić wzrost masy ciała.

Jeżeli jednak zwrócimy uwagę na fakt, że brak apetytu oraz znaczna utrata wagi są częstymi objawami depresji, to tego rodzaju „efekt uboczny” farmakoterapii wydaje się być działaniem pożądanym.

Z kolei inne spośród leków antydepresyjnych, jak: sertralina, fluoksetyna, wenlafaksyna czy duloksetyna w tej kwestii są raczej zupełnie neutralne.

Natomiast leki przeciwalergiczne, a zwłaszcza te antyhistaminowe, takie jak cetyryzyna i feksofenadyna swoje działanie opierają na blokowaniu receptora H1.

Redukując skutki, które wiążą się z wydzielaniem „uczulającej” substancji wpływają one w nieznacznym stopniu na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego i podwzgórza oraz ośrodka łaknienia.

Co za tym idzie w trakcie przyjmowania tego rodzaju preparatów występuje po prostu zwiększony apetyt. Jeśli zatem będziemy właściwie pilnować tego ile jemy w ciągu dnia nie powinno dojść u nas do wzrostu wagi.

Kolejną grupę stanowią leki psychotropowe

W tym przede wszystkim leki, które stosuje się w terapii schizofrenii i choroby afektywnej dwubiegunowej.

Zasadniczo wszystkie neuroleptyki, jedynie za wyjątkiem kwetiapiny, mogą wiązać się ze znacznym ryzykiem wzrostu masy ciała.

lekarstwa

Z kolei w kwestii doustnych kortykosterydów, których używa się w chorobach takich jak astma oskrzelowa, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń czy sarkoidoza – sterydy są podawane w naprawdę dużych dawkach celem łagodzenia stanu zapalnego.

Efekt uboczny ich przyjmowania stanowi wtenczas gromadzenie się tłuszczu w bardzo charakterystycznych miejscach, takich jak okolice karku, twarzy i brzucha. Równocześnie sterydy w postaci wziewnej lub iniekcji raczej nie wiążą się z takimi konsekwencjami.

Co ciekawe również leki przeciwcukrzycowe mogą sprzyjać tyciu, mimo tego, że jednym z istotnych elementów terapii cukrzycy jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała chorego.

Na szczęście najnowsze leki, takie jak sitagliptyna, eksenatyd czy liraglutyd sprzyjają już utracie “nadmiarowych” kilogramów.

Ostatnią już spośród wspomnianych przez nas grup leków stanowią leki, których używa się przy nadczynności tarczycy.

Osoba, która cierpi z powodu nadczynność tarczycy ma znacznie przyspieszoną przemianę materii, co sprzyja utracie wagi.

W związku z czym jest ona przyzwyczajona do tego, że może spożywać na co dzień naprawdę dużo kalorii bez żadnej konsekwencji.

Co za tym idzie kiedy taka osoba zacznie się leczyć, jej metabolizm zwalnia, ale niestety zazwyczaj niekorzystne nawyki żywieniowe u niej pozostają – stąd występują u niej wtedy niekorzystne wahania wagi.

Podsumowując istnieje znaczna grupa leków, powodujących tycie i wahania wagi, jednakże niektórych z nich da się uniknąć poprzez prowadzenie właściwego stylu życia i spożywanie odpowiedniej ilości kalorii w ciągu dnia.

Dodaj komentarz

Zamów suplement na odchudzanie SlimBerry z atrakcyjnym rabatem!Kup SlimBerry
+