Osłabienie, zawroty głowy w czasie letnim – sprawdź, co mogą oznaczać te objawy

Uważaj na słońce!

Letni czas to okres beztroski, wylegiwania się na plaży i odpoczynku. Jednak trzeba mimo wszystko zachować zdrowy rozsądek, aby uniknąć udaru słonecznego. Powstaje on na skutek przegrzania organizmu i może być naprawdę groźny. Udar słoneczny może przytrafić się każdemu, najbardziej narażone są dzieci, osoby starsze, osoby pod wpływem alkoholu i osoby otyłe. Więcej ważnych informacji znajdziesz poniżej.

Udar słoneczny objawy i leczenie

Do udaru słonecznego dochodzi na skutek zbyt długiego przebywania na słońcu, w szczególności, gdy nie zabezpiecza się przed jego promieniami głowy oraz karku. Najbardziej charakterystyczne objawy udaru to:
• Utrata sił, osłabienie,
• Bóle głowy,
• Zawroty głowy,
• Poparzenie skóry i jej zaczerwienienie,
• Niepokój.
W przypadku takich objawów trzeba podjąć działanie jak najszybciej. Warto przenieść się w nieco chłodniejsze miejsce, z dostępem do cienia. Zimne okłady na skórę, chłodna kąpiel i uzupełnienie wody również są w takich sytuacjach koniecznością. W przypadku gorączki, szybkiego tętna, utraty przytomności czy innych niepokojących objawów, należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 albo 999. Jeśli jest taka możliwość a do szpitala jest niedaleko, warto zawieźć osobę na szpitalny oddział ratunkowy. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż pierwsza pomoc jest bardzo ważna. W przypadku nieotrzymania pomocy, osoba doznająca udaru może zapaść w śpiączkę, a nawet umrzeć.
Jeśli wybierasz się na dwór, a temperatury są wysokie, warto odpowiednio zabezpieczyć się przed promieniami słonecznymi. Przede wszystkim trzeba pamiętać o osłonięciu głowy za pomocą czapki, chusty czy kapelusza. Niezbędny jest również odpowiedni krem z filtrem, a także regularne uzupełnianie płynów. Unikaj przebywania na słońcu w czasie jego największej aktywności. Jeśli temperatury są naprawdę wysokie, warto zrezygnować z aktywności na dworze.

Podsumowanie

Udar słoneczny może zdarzyć się każdemu, kto wystawia swój organizm na działanie promieni słonecznych. Przegrzanie organizmu objawia się osłabieniem, odczuwaniem niepokoju, zawrotami i bólami głowy. W takim przypadku należy jak najszybciej udać się w miejsce, w którym panuje cień. Niezbędne jest również nawodnienie organizmu. Jeśli ktoś w Twoim otoczeniu mdleje, ma gorączkę czy wymiotuje, koniecznie wezwij pomoc, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 999. Szybka pomoc jest bardzo ważna, ponieważ bez niej człowiek może zapaść w śpiączkę a nawet umrzeć. Osoba odbierająca telefon alarmowy udzieli Ci odpowiednich wskazówek na temat czynności, które muszą zostać wykonane w celu ratowania osoby doznającej udaru. Przed wyjściem na zewnątrz w czasie wysokich temperatur pamiętaj o nawodnieniu, a także ochronie skóry i głowy przed działaniem promieni słonecznych.