Kawa czy herbata oto jest pytanie

W przeciwieństwie do tego, co niektórzy uważają, kawy i herbaty mają kilka zalet zdrowotnych. Ale jak je ze sobą porównać? Spójrzmy dzisiaj na niektóre twarde fakty i zobaczmy, który napój jest najbardziej korzystny dla twojego zdrowia.

Kofeina

Jedną dużą różnicą w obu napojach jest ilość kofeiny. Herbata zawsze zawiera mniej miligramów kofeiny niż kawy, średnio około 15-70 mg na filiżankę. Z drugiej strony kawa ma jej około 80–185 mg na filiżankę, w zależności od zakupionego rodzaju.

Herbaty wydają się być lepsze dla twojego serca, ponieważ obniża poziom cholesterolu w surowicy i kwasu tłuszczowego. Jak wspomniano wcześniej, przeciwutleniacze w herbacie powodują również, że jest ona korzystna dla zdrowia serca. Natomiast kawy zawierają tłusty środek chemiczny o nazwie cafestol. Ta substancja chemiczna podnosi poziom cholesterolu pijącego. Nawet jeśli zamówiłeś napój bezkofeinowy, cafestol jest nadal obecny. W tym obszarze herbata jest zdrowsza.

Z drugiej strony kawa jest bardziej korzystna dla osób cierpiących na astmę. Teofilina jest często stosowana w leczeniu astmy, a kofeina zawarta w kawie imituje jej zastosowanie. Picie kawy zmniejsza również ból głowy z powodu tej samej właściwości.
Jeśli chodzi o popularność, napój z większą ilością kofeiny wydaje się obecnie najpopularniejszym napojem. Jednak trend ten może ulec zmianie w ciągu najbliższych kilku lat.
Co jeszcze różni te dwa napoje? Herbaty przygotowywane w domu mogą kosztować nawet pięć centów za filiżankę. Z drugiej strony kawy mogą kosztować około 16 centów za filiżankę, gdy są wytwarzane w domu. Kawiarnie także zawsze oferują kawę w wyższej cenie niż herbatę.

Zalety obu napojów

Kawa:
-Zwiększa adrenalinę: wypicie jej na godzinę przed wysiłkiem fizycznym może poprawić wydajność nawet o 12%. Jeśli pracujesz fizycznie lub ćwiczysz, może dać impuls, który pomoże ci lepiej znosić wysiłek.
-Zmniejsza ryzyko dla zdrowia: wpływa na twoje ciało, zmniejszając ryzyko dla zdrowia na kilka sposobów. Jednym z przykładów jest badanie, w którym testowano mężczyzn i kobiety regularnie pijących kawę w porównaniu z tymi, którzy tego nie robią. Ryzyko zachorowania na raka endometrium zmniejszyło się o 25% u kobiet regularnie pijących kawę. Ponadto zmniejsza ona ryzyko udaru, rozwoju choroby Parkinsona i cukrzycy typu II. Ta korzyść dotyczy tylko zwykłych osób pijących kawę.
-Pomaga Ci się skupić: oczywistą zaletą kawy jest to, że pomaga ludziom zachować czujność i koncentrację. Wiele osób pije rano kawę, aby pomóc im się obudzić i być gotowym do pracy.
-Rozjaśnia nastrój: kawa może również przynieść korzyści, sprawiając, że poczujesz się szczęśliwszy. Dzieje się tak przez kawę stymulującą twój centralny układ nerwowy. Prawdopodobnie poczujesz się mniej przygnębiony i bardziej optymistyczny.

Herbata:
-Zmniejsza ryzyko dla zdrowia: przeprowadzono wiele badań, aby zobaczyć korzystne działanie herbaty. Badania te wykazały możliwe powiązania między herbatą a dobrym zdrowiem. Podkreślmy kilka. Przede wszystkim może ona zmniejszyć ryzyko udaru lub zawału serca. Ten efekt dotyczy tylko osób pijących zieloną herbatę, które piją ją codziennie. Ponadto nowe dane wskazują na możliwy związek między zieloną herbatą a zmniejszeniem utraty kości. Wreszcie pomaga zwalczyć raka i utrzymać układ odpornościowy w pracy.
-Nie zawiera kalorii: znalezienie czegoś smacznego do spożycia bez zwiększania liczby kalorii może być trudne. Jednak napój ten nie zawiera kalorii (chyba że dodasz cukier itp.). Dodatkową zaletą tej części bez kalorii jest to, że oferuje tak wiele smaków. Na pewno będzie kilka, które ci się spodobają. Otrzymujesz smak bez kalorii.
-Pomaga w uśmiechu: pomaga zachować jasny uśmiech, nie brudząc zębów. W jednym z badań w Japonii stwierdzono, że herbata faktycznie pomaga zapobiegać próchnicy. Kiedy pijesz herbatę, zmienia ona ph znalezione w ustach na właściwość korzystną dla twoich zębów.
-Zawiera przeciwutleniacze: ta część oznacza, że ​​nasze ciało pozostanie młode i będzie dobrze funkcjonować, daje ona przeciwutleniacze, które chronią twoje ciało przed „rdzewieniem”.

Trzeba jednak wybierać odpowiednie rodzaje i wysokiej jakości kawy oraz herbaty, które mają jak najmniej sztucznych i chemicznych „ulepszaczy”. Na szczęście coraz bardziej popularne staje się kupowanie tych napojów w odpowiednich herbaciarniach, zielarniach itp. Istnieją również sklepy internetowe, które oferują szeroką gamę herbat i kaw z różnych zakątków świata.