Sprzątanie sposobem na spalenie kalorii

Spalanie kalorii najczęściej kojarzy się z wyciskającym ostatnie posty treningu na siłowni, bieganiu, pływaniu na długie dystanse czy aerobiku. Jednak nie są to jedyne możliwości. Wiele kalorii spalamy podczas innych czynności. Jedną z nich jest sprzątanie. Porządki w domu kojarzą się najczęściej z niezbędna, niechętnie wykonywaną czynnością zabierającą cenny czas. Jest to jednak tylko kwestia niewłaściwego podejścia. Dzięki domowym porządkom nie tylko będziemy mieli czysty dom, ale również spalimy zbędne kalorie.

Czy warto oglądać się na kalorie?

Okazuje się, że w trakcie sprzątania można spalić od 400 do 500 kalorii. W zależności od tego jakie czynności wykonujemy i przez jaki czas. Im więcej sprzątania tym więcej spalonych kalorii. Badania pokazują, że w ciągu jednej godziny zmywania naczyń spalamy 120 kalorii. Godzinne ścieranie kurzu spala 180 kalorii, odkurzanie 250 kalorii,  a sprzątanie łazienki aż 300 kalorii. Przy godzinnym sprzątaniu domu spalimy tyle samo kalorii co podczas 14 minut szybkiego biegania, 20 minutowego pływania stylem klasycznym czy 53 minut jeżdżenia na rowerze. Sprzatanie to nie tylko spalanie kalorii, ale również praca mięśni. Dzięki szorowaniu, kucaniu, chodzeniu czy przestawianiu przedmiotów wzmacniają się mięśnie naszego ciała. Dzięki temu, że na sprzątanie składa się wiele różnych czynności, pozycja ciała się zmienia przez co pracują różne rodzaje mięśni.

Poza wysiłkiem fizycznym sprzątanie ma również dobroczynny wpływ na psychikę. Może być pomocne w łagodnych stanach depresji. Praca fizyczna działa antydepresyjne oraz daje poczucie kontroli nad życiem. Podczas sprzątania warto włączyć ulubioną muzykę. Dzięki temu stanie się ono nie tylko pożyteczne, ale też
przyjemne.

Alternatywne podejście do sprzątania może sprawić, że nielubiane czynności będą sprawiały nam więcej przyjemności. Większość z nas marzy o smukłej sylwetce. Od dzisiaj już nie wyjmujemy naczyń ze zmywarki, czy prania z pralki, tylko ćwiczymy mięśnie pośladków i ud. Odkurzając czy myjąc podłogi ćwiczymy mięśnie brzucha. Dzięki codziennym pracom domowych można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.