Szparagi – porady i przepisy

Krótki sezon na świeże szparagi rozpoczyna się w maju. Pojawiają się one na ryneczkach, targowiskach oraz w sklepach. Przez dwa miesiące są dostępne niemal wszędzie. Niestety trwa to zazwyczaj tylko do przełomu lipca i sierpnia. Szparagi kupowane poza sezonem tracą natomiast swoje walory smakowe. Są twardsze, bardziej łykowate i mdłe w smaku. Najlepiej więc korzystać z nich w sezonie.

Jak przygotować szparagi?

Dostępne mamy trzy rodzaje tego warzywa. Bardzo popularną odmianę zieloną, idealne do zup szparagi białe, oraz rzadko spotykane, ale niezwykle smaczne, fioletowe szparagi Jak obierać i czy trzeba obierać to cenne warzywo?
Koniecznie obieramy szparagi białe. Mają one grubą skórkę z twardych włókien. Bez obrania nie nadają się do jedzenia. Musimy też usunąć ich grube końcówki. Z kolei szparagi zielone i fioletowe zazwyczaj nie wymagają obierania. Odcinamy tylko ich twardsze końcówki, około 1/4 długości szparaga. Główki warzywa nie obieramy. Jest ona zbyt delikatna, zresztą jeśli mamy naprawdę świeże szparagi to ich główki niezależnie od odmiany są bardzo smaczne i zdrowe. Szparagi obieramy podobnie jak marchewkę. Obieraczką, z jednego końca na drugi.

Jak gotować szparagi?

Sposób przyrządzania ma ogromny wpływ zarówno na zachowanie składników odżywczych warzyw jak i na ich smak. Jednym ze zdrowszych sposobów jest przygotowanie szparagów na parze. Można je również ugotować. W ten sposób podajemy je najczęściej, choć niestety wylewamy z wodą większość witamin. Kolejnym sposobem jest zapiekanie szparagów. O ile nie będą w wysokiej temperaturze zbyt długo, uda nam się wtedy zachować część ich wartościowych składników. Kuchnia.

Przepisy

Prosta zielona sałatka ze szparagów
Składniki:
pęczek zielonych szparagów
młoda cebula
szczypior
5 łyżek oliwy
łyżka soku z cytryny
sól i pieprz do smaku
Szparagi (oprócz główek) oraz cebulkę należy pociąć w drobne plasterki. Wymieszać z poszatkowanym szczypiorkiem i główkami szparagów. Polać sosem z oliwy i soku z cytryny. Doprawić do smaku.
Pierś z kurczaka faszerowana szparagami i mozzarellą
filet z kurczaka
pęczek zielonych szparagów
ser mozzarella
czosnek
sól, pieprz i papryka ostra do smaku
wykałaczki
Filety kroimy wzdłuż, tworząc kieszeń dla wypełnienia. Nacieramy mięso przyprawami, solą, pieprzem, papryką oraz przeciśniętymi przez praskę ząbkami czosnku. Wypełniamy kieszonki plastrami sera mozzarella oraz kawałkami szparagów. Spinamy za pomocą wykałaczek. Podsmażamy kilka minut na oliwie, a następnie przekładamy do naczynia żaroodpornego. Pieczemy w temperaturze 120° około 20-30 minut.

Zupa krem z białych szparagów
Składniki:
pęczek białych szparagów
500 ml bulionu warzywnego
100 ml śmietany kremówki
2 ząbki czosnku i mała cebulka
oliwa
sól i pieprz do smaku
W garnku, na oliwie podsmażamy czosnek z cebulą. Szparagi obieramy i kroimy na drobne kawałki (główki oddzielamy – użyjemy ich na końcu). Dodajemy kawałki szparagów do czosnku i cebuli i dusimy kilka minut. Zalewamy ciepłym bulionem, a następnie zostawiamy tak długo, aż szparagi zmiękną. Gotową zupę blendujemy, dodajemy śmietanę oraz główki szparagów. Doprawiamy do smaku i jeszcze raz zagotowujemy.