Czym jest USG?

Ludzie od zawsze chorowali. To jest niestety nieuniknione. Wiadomo, że nie wszyscy chorują na tą samą chorobę lub nie każdy ma problem z tym samym schorzeniem. Warto chodzić do lekarzy i badać się jeśli poczujemy, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego. Tylko pytanie jakie są metody, które są w stanie wykryć choroby, które występują wewnątrz naszego organizmu? Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić czym jest usg i jaki sprzęt umożliwia nam jego wykonanie.

Co to jest USG?

Zanim przejdziemy do omawiania szczegółów, to na początku warto zastanowić się czym w ogóle jest omawiane zagadnienie. USG to nic innego jak dość nieinwazyjna, atraumatyczna metoda diagnostyczna, która pozwala lekarzom na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu, a potem na zdiagnozowanie problemu. Skanery ultradźwiękowe wykorzystują fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, których ludzie nie mogą usłyszeć, do obrazowania wnętrza ciała. Ich penetracja jest bezbolesna, a ich rozprzestrzenianie się nie uszkadza komórek. Badanie ultrasonograficzne jest podstawową i skuteczną metodą diagnostyczną. Na podstawie wyników uzyskanych z USG podejmowana jest decyzja o zapobieganiu, leczeniu lub zmianie leczenia. Zasada działania skanera ultradźwiękowego Skaner ultradźwiękowy składa się z nadajnika i odbiornika ultradźwiękowego. Zadaniem nadajnika jest wysyłanie fal o wymaganej częstotliwości do kontrolowanego ośrodka. Następnie rozchodzi się i odbija na granicy medium, a następnie wraca do odbiornika. Zastosowanie tej metody opiera się na zjawisku falowym, które pojawia się, gdy fale ultradźwiękowe rozchodzą się w tkankach. Prędkość fali w pojedynczej tkance jest rozpoznawana przez urządzenie medyczne jako taka sama, osiągając 1540 m/s.

Pozwala to na dokładne określenie odległości od miejsca odbicia fali. Różnica w impedancji dielektrycznej wpłynie na współczynnik odbicia. Po wygenerowaniu fale ultradźwiękowe są przekształcane w impulsy elektryczne. W tym celu stosuje się przetworniki piezoelektryczne. Skanery ultradźwiękowe wykorzystują fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, których ludzie nie mogą usłyszeć, do obrazowania wnętrza ciała. Ich penetracja jest bezbolesna, a ich rozprzestrzenianie się nie uszkadza komórek. W przeciwieństwie do promieni rentgenowskich ultradźwięki są całkowicie bezpieczne. Nie musi również wprowadzać płynu do ciała, aby stworzyć kontrast. Każdy narząd odbija ultradźwięki na różne sposoby, dzięki czemu można lepiej zidentyfikować jego strukturę. Ultrasonograf rejestruje kształt uzyskany dzięki odbitym falom, dzięki czemu możliwe jest zidentyfikowanie ewentualnych nieprawidłowości. Badania ultrasonograficzne wymagają od pacjenta odnalezienia określonych części ciała. Następnie Lekarz przykłada do naszego ciała, a najbardziej do skóry głowicę, która jest posmarowaną żelem. Potem porusza urządzeniem wzdłuż badanego miejsca. Naprawdę warto wykonywać takie badania, gdyż medycyna bardzo dobrze się rozwinęła w przeciągu kilkunastu ostatnich lat.