Czym jest autyzm?

Obecnie na świecie możemy spotkać bardzo dużo różnych chorób. Również takich, które nie występują zbyt często. Jedne są groźniejsze a drugie łagodniejsze choroby. Dotykają one nie tylko dzieci ale także dorosłych. Nie ma na to reguły. Często nawet dzieci rodzą się już z różnego typu zaburzeniami. Możemy zaliczyć do nich między innymi zespół Downa, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, schizofrenia, osobowość dyssocjalna i inne. Jeśli podejrzewamy, że z naszym dzieckiem jest coś nie tak, warto udać się z nim do specjalisty na badania. Wiadomo, że zdrowie jest najważniejsze. Lekarz zrobi kilka badań i będzie mógł postawić diagnozę, czyli co dolega dziecku. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić czym jest autyzm oraz jak się on ujawnia i jakie jest leczenie. O ile w ogóle ono istnieje.

Czym jest zaburzenie autystyczne?

Zanim przejdziemy do omawiania szczegółów, to na początku warto zastanowić się czym w ogóle jest omawiane zagadnienie. Autyzm to nic innego jak zaburzenie rozwoju, nie choroba, które oznacza, że mózg osoby autystycznej pracuje w sposób niestandardowy. Każda osoba może inaczej przechodzić autyzm. To sprawa indywidualna. Każdy może mieć inne zachowania i cechy. Należy wspomnieć, iż takie zaburzenie diagnozowane jest na podstawie różnych zachowań i cech, które występują w trzech obszarach:
1. Interakcje społeczne
2. Komunikacja
3. Powtarzalne, stereotypowe zachowania
Osoby z autyzmem mają znaczne problemy ze zrozumieniem zachowań u innych ludzi. Może to dziwne, ale dla takich osób bardzo dużym wyzwaniem może okazać się dla nich nawiązywanie przyjaźni i dogadywanie się w codziennych sytuacjach. Ponadto mają problemy z odczytywaniem mimiki twarzy. Ponadto duża część osób z autyzmem w ogóle nie mówi, nie pokazuje obrazków palcami, nie naśladuje niczego, unikają kontaktu wzrokowego. Takie osoby mają inny ton głosu oraz mają trudności w okazywaniu potrzeb i uczuć. Jak poznać osobę z takim zaburzeniem? Często takie osoby przywiązują się do jednego wzorca, czyli chodzą ciągle tą samą drogą, książki układają cały czas w tej samej kolejności. Oznacza to, iż nie lubią zmian.
Na pewno dużo osób zastanawia się czy da się leczyć autyzm. Oczywiście, że tak. Jednak wiadomo, że każde dziecko jest inne więc nie istnieje jedna metoda leczenia. Nie ma dwóch takich samych przypadków. Jeśli odpowiednio wcześnie diagnoza będzie postawiona to jest możliwość wyleczenia lub zminimalizowania objawów zaburzenia. Warto zastosować dietę i podawać suplementy. Uzupełnienie braków witamin i minerałów jest bardzo ważne. Osobom autystycznym należy z diety całkowicie wyrzucić słodycze, słodkie owoce, soki owocowe, słodziki, cukier.

Podsumowując niniejszy artykuł, jeśli zauważymy niepokojące objawy u swoich dzieci, zbadajmy je. Symptomy autyzmu mogą być widoczne już w 2 roku życia. Nie warto odkładać wizyt na inny termin. Im szybsza diagnoza tym lepiej. Leczyć możemy poprzez wprowadzenie odpowiedniej diety, suplementacji oraz psychoterapię.