Czym jest morfologia krwi?

Obecnie coraz więcej ludzi skarży się na różnego rodzaju dolegliwości bólowe. Jednak nie każdy lubi chodzić do lekarzy. To błąd, gdyż w ten sposób możemy sobie tylko jeszcze bardziej zaszkodzić. Jeśli ktoś ma bóle głowy, poci się bardzo mocno, jest zmęczony, ma złe samopoczucie i wiele innych to być może ma niedobory jakiś witamin i minerałów. Jednak może to świadczyć także od bardziej poważnych dolegliwości. Warto się badać. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić czym jest morfologia krwi oraz po co korzystamy z tego typu badania.

Czym jest morfologia?

Zanim przejdziemy do omawiania szczegółów opisanego wyżej zagadnienia, to na początku warto zastanowić się czym w ogóle jest omawiane pojęcie. Morfologia krwi to nic innego jak nazwa badania krwi, które pozwala przede wszystkim ocenić ogólny stan zdrowia badanego pacjenta. Badanie to skupia się tylko i wyłącznie na układzie czerwonych i białych krwinek oraz płytach krwi. Robiąc badanie krwi jesteśmy w stanie zbadać aż trzynaście parametrów. Jest to chyba najczęstsze badanie diagnostyczne, które jest stosowane w laboratoriach. Dzięki temu będziemy w stanie sprawdzić różne braki i niedobory. Zależy też od sprzętu jakim będzie badanie wykonywane. Tak jak było to wcześniej opisane, ocena morfologii krwi pozwala określić stan naszego zdrowia. Umożliwia między innymi rozpoznawać stany zapalne, infekcje, niedokrwistości i wielu innych procesów chorobowych. Warto udać się do swojego lekarza rodzinnego po to, aby wystawił nam skierowanie na takie badanie.

Zdrowie.

Niby badanie krwi nie jest drogie. Ale po co płacić, skoro jeśli jesteśmy ubezpieczeni i mamy ubezpieczenie zdrowotne to należy nam się to za darmo, na NFZ. Inaczej byśmy musieli iść i zapłacić za badania z własnej kieszeni. Laboratoria są prywatne więc płatne. Jeśli zrobiliśmy już taki zestaw badań to warto, aby udać się z powrotem do naszego lekarza, aby ten zinterpretował nam naszego wyniki badań. On to zrobi najlepiej, bo wiadomo, że trzeba patrzeć na wszystkie czynniki, a nie tak jak to robi większość ludzi interpretować każdy wynik oddzielnie. Poprzez takie badanie możemy określić czy mamy niedobory witamin, minerałów, czy nasze hormony płciowe i inne działają w sposób prawidłowo poprzez odpowiednie parametry. Można też określić czy mamy anemię i wiele innych dolegliwości. Ważne, aby na badanie udać się na czczo. Nie można przed pójściem do laboratorium ani jeść ani pić. Wtedy badania krwi będą wykonane w sposób prawidłowy. Krew to nic innego jak rodzaj płynnej tkanki łącznej, która krąży wewnątrz naczyń krwionośnych w naszym organizmie. Składa się ona z płynnego osocza, które stanowi około 55-60% objętości krwi. Dzięki temu, że zbadamy krew będziemy mogli wiedzieć czy nasz układ krążenia działa dobrze, czy nie mamy żadnych chorób zakaźnych lub jakichkolwiek stanów zapalnych. Wykonujemy je jeśli jesteśmy osłabieni, szybko zrzucamy wagę lub infekcje bardzo często i szybko do nas powracają.
Naprawdę warto iść zbadań swoją krew profilaktycznie, nawet jeśli się dobrze czujemy.