Czym jest próchnica?

W obecnych czasach coraz więcej ludzi ma problemy ze swoimi zębami. Wszystko przez słodycze, słodkie napoje i inne niezdrowe jedzenie, które w sklepach są oferowane, a ludzie chętnie je kupują. Jednak rzadko decydują się na wizytę u dentysty. Stomatolog jest naprawdę nam potrzebny. Tak jak ludziom piękny i zdrowy uśmiech. To często jest wizytówką dla nas przy spotkaniach z rodziną czy przyjaciółmi, lub oczywiście w pracy. Wszystko dlatego, iż wiele osób się go po prostu boi, a najbardziej tego bólu i wiercenia w zębach. Jeśli człowiek nie leczy zębów z czasem może to doprowadzić niestety do różnych chorób lub po prostu może to spowodować wypadanie zębów. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić czym jest próchnica.

Co to jest próchnica?

Zanim przejdziemy do omawiania szczegółów, to na początku warto zastanowić się czym w ogóle jest omawiany problem. Próchnica zębów to nic innego jak choroba choroba bakteryjna, której można skutecznie zapobiegać i całkowicie wyleczyć. Niemniej jednak prawie każdy z nas przynajmniej kilka razy w życiu dozna próchnicy. Nic dziwnego: tylko połowa Polaków myje zęby codziennie rano i wieczorem. Jakie są przyczyny i objawy próchnicy zębów? Jak leczyć próchnicę? U ponad połowy kilkuletnich dzieci diagnozuje się zaawansowaną chorobę, a co dwoje nastolatków wchodzi w dorosłość bez pełnych zębów. Zwykle próchnicę przypisujemy słodyczom. To prawda, choć przyczyny jej powstania są znacznie bardziej skomplikowane. Próchnica to proces stopniowego odwapniania i próchnicy twardych tkanek zęba. Naukowcy uważają, że istnieją cztery podstawowe powody, dla których tak się dzieje. modyfikowanych. Ponadto taka substancja działa także przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, przeciwbólowo, przeciwbakteryjnie. Zapobiega wymiotom i niweluje nudności oraz działa przeciwalergicznie. Warto wspomnieć, iż jeśli problem zostanie przez nas zbagatelizowany to możemy sobie takim czymś zaszkodzić. Mogą wystąpić takie schorzenia zapalenie tkanek, co w gruncie rzeczy może doprowadzić między innymi do:
zapalenia żył,
zapalenia tęczówki oka,
choroby reumatycznej,
zapalenia nerek.

Gdy bakterie rozkładają cukry, w procesach chemicznych powstają kwasy organiczne (takie jak kwas octowy, mlekowy, propionowy, mrówkowy, masłowy), które obniżają naturalne pH jamy ustnej. Zaatakowane szkliwo zębów staje się porowate, a na jego powierzchni pojawiają się pierwsze oznaki próchnicy: biała, matowa plama, którą można przyciemnić barwnikiem spożywczym. Na tym etapie proces można przerwać, a leczenie nie wymaga wiercenia. Jeśli jednak nie pójdziemy w tym czasie do dentysty, kwas nadal będzie szkodliwy dla szkliwa zębów. Więcej bakterii dostanie się do zębów i szybko zniszczy zębinę. W ten sposób powstanie dziura, którą eksperci nazywają ubytkiem próchnicowym.
Podsumowując niniejszy artykuł to warto wspomnieć, iż codzienna higiena jamy ustnej jest naprawdę bardzo ważna. Po co mamy później niepotrzebnie cierpieć i zwijać się z bólu. Dentysta był i jest potrzebny w dzisiejszych czasach. Nie należy się go bać, gdyż on chce nam po prostu pomóc.