Dieta na rozstępy – co warto wiedzieć

Rozstępy mogą być lekko piekące lub swędzące, albo zupełnie bezobjawowe. Rozstępy najczęściej występują na brzuchu, piersiach, pośladkach, wewnętrznej stronie ud i biodrach. Chociaż rozstępy nie powodują bólu, mogą sprawić, że będziesz wyglądać brzydko i zniekształcająco. Co powoduje powstawanie rozstępów? Czy dieta ma wpływ na powstawanie rozstępów.

Uroda. Co powoduje powstawanie rozstępów?

Rozstępy powstają w wyniku pęknięcia tkanek skóry na skutek nadmiernego rozciągnięcia tkanki podczas szybkiego wzrostu. Rozstępy wyglądają jak blizny i są powodowane przez fibroblasty w skórze, które zmniejszają syntezę kolagenu i elastyny. Powoduje to, że skóra jest mniej elastyczna i bardziej podatna na rozciąganie. Białkami odpowiedzialnymi za jędrność, elastyczność i sprężystość skóry są kolagen i elastyna. Kiedy nasza skóra jest zbyt mocno rozciągnięta, mogą pojawić się rozstępy. Istnieją dwie fazy powstawania rozstępów. Widoczne czerwone zmiany są cechą charakterystyczną pierwszej fazy, zwanej również fazą zapalną. Jest to najskuteczniejszy czas leczenia rozstępów. Drugą fazą jest tzw. faza zanikowa, w której rozstępy zanikają i stają się widocznymi, białymi paskami.

Sprawdź również: Niezbędny przewodnik po diecie niskowęglowodanowej – czytaj na https://myketodiet.pl/dieta/niezbedny-przewodnik-po-diecie-niskoweglowodanowej/qmde_mgfr

Jakie są przyczyny pojawiania się rozstępów? Ważne jest, aby wziąć pod uwagę szybki wzrost, np. w okresie dojrzewania lub nagły przyrost wagi. Gwałtowny przyrost masy ciała, np. w okresie dojrzewania, gwałtowny wzrost u osób trenujących siłowo, ciąża, kiedy skóra na piersiach staje się napięta, oraz długotrwałe stosowanie kortykoidów. Wykazano, że kobiety są bardziej narażone na powstawanie rozstępów niż mężczyźni.

Rozstępy można leczyć dietą

Co możemy jeść, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia rozstępów? Rozstępy są częstym defektem skóry, który dotyczy dużej części populacji. Nie każdy jednak wie, jak walczyć z rozstępami. Można stosować specjalne produkty do leczenia rozstępów w najbardziej wrażliwych miejscach. Warto również zainwestować w zdrową dietę bogatą w witaminy A, E, P, B5 oraz minerały takie jak cynk i krzem, które poprawią kondycję skóry. Umiarkowanie i równowaga powinny być wyznacznikiem diety sprzyjającej pięknej skórze. Chude mięsa, ryby, warzywa, rośliny strączkowe, pełnoziarniste pieczywo, oleje roślinne, ryby oraz owoce i warzywa powinny znaleźć się w naszym jadłospisie. Woda jest niezbędnym elementem naszej diety. Każdego dnia należy wypijać co najmniej 1,5 l wody. Dzięki temu nasza skóra będzie nawilżona od wewnątrz. Regularne ćwiczenia są niezbędne dla zdrowych rozstępów. Nie powinnyśmy iść za radą ekspertów i popadać w wahania wagi. Nawet najbardziej zadbana skóra może nie być w stanie wytrzymać tych ekstremalnych wahań wagi. Możemy sięgnąć po specjalistyczne zabiegi kosmetyczne, takie jak peelingi i masaże chemiczne, laserowe usuwanie rozstępów, mikrodermoabrazja czy dermoabrazja.

Rozstępów można uniknąć lub zmniejszyć poprzez dbanie o siebie. Pamiętaj, że dieta jest głównym czynnikiem powstawania rozstępów. Gdy w naszej diecie brakuje składników odżywczych, witamin i minerałów, lub gdy stosujemy dietę restrykcyjną, mogą pojawić się rozstępy. Pojawia się wtedy efekt jo-jo, czyli chudnięcie. Dbajmy o zdrową, zbilansowaną i pełnowartościową dietę. Musimy też być aktywni. Ruch jest niezbędny, ponieważ wzmacnia naskórek, poprawia krążenie krwi i poprawia samopoczucie. Świetnym sposobem na walkę z rozstępami jest jazda na rowerze, intensywne spacery, aerobik czy pływanie.