- Innowacyjne Rozwiązania dla Przemysłu Pakowania i Gastronomii
- Skuteczne sposoby na utrzymanie wagi po odchudzaniu - odkryj sekrety długoterminowego sukcesu
- Pomiędzy antyutopią a historią - odkrywanie przeszłości i przyszłości w literaturze z Matfel.pl
- Na czym polega pranie chemiczne odzieży?
- Odkryj Rozwiązania na Obiad z Cukinią i Kurczakiem!
Jak uniknąć owrzodzeń jamy ustnej? Podpowiadamy
Wrzody w jamie ustnej
Afty, pleśniawki i inne zmiany powstające w jamie ustnej są bardzo bolesne, powodują duży dyskomfort. Czynniki sprzyjające powstawaniu owrzodzeń jamy ustnej to urazy mechaniczne, nieprawidłowa higiena, działanie niektórych leków czy różnego rodzaju infekcje. Jak się przed tym uchronić? Odpowiedź znajdziesz w kolejnych fragmentach niniejszego artykułu.
Profilaktyka jest najważniejsza
O ile w przypadku owrzodzeń, które powstają na skutek działania niektórych leków i infekcji należy zgłosić się do lekarza, o tyle w innych przypadkach można spróbować rozwiązać problem samodzielnie. Częstym powodem owrzodzeń jamy ustnej są urazy mechaniczne. Mogą być spowodowane spożywaniem pokarmów o ostrych krawędziach, noszeniem aparatu ortodontycznego czy protezą. W dwóch ostatnich przypadkach warto posiadać wosk ortodontyczny, który skutecznie łagodzi ból. Jedzenie o ostrych krawędziach warto spożywać z należytą ostrożnością i unikać czynników, które mogą powodować urazy mechaniczne i owrzodzenia.
Częstym powodem owrzodzeń jest również nieprawidłowa higiena. Warto więc o nią zadbać każdego dnia. Szczoteczka, płyn do płukania jamy ustnej i niż dentystyczna powinny być stosowane co najmniej dwa razy dziennie. To znacznie zwiększa szansę nie tylko na doskonały uśmiech, ale również na zdrowie i dobry stan jamy ustnej.
Jeśli mimo zastosowania działań profilaktycznych owrzodzenia pojawią się, dobrym krokiem jest pójście do apteki. Tam farmaceuta poleci specjalny preparat, którego zadaniem jest nie tylko złagodzenie uciążliwego bólu, ale również przyspieszenie leczenia zmian w jamie ustnej. Takie preparaty można spotkać w różnej formie, a po zaaplikowaniu ich na zmianę ból ustępuje bardzo szybko ułatwiając codziennie funkcjonowanie.
Podsumowanie
Owrzodzenie jamy ustnej to uciążliwy problem. Aby go uniknąć warto zastosować odpowiednie działania o charakterze profilaktycznym. Mowa tutaj o odpowiedniej higienie jamy ustnej, unikaniu czynników powodujących urazy mechaniczne. W przypadku infekcji czy innych niepokojących objawów, należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem specjalistą. Czasami jest to jedyny skuteczny sposób na rozwiązanie problemu. W znakomitej większości przypadków można jednak poradzić sobie samodzielnie. Pomocny okaże się preparat, który można nabyć w aptece. Jego zadaniem jest niwelowanie bólu oraz przyspieszenie gojenia zmian w jamie ustnej.