Czy jeść po treningu i przed?

Posiłek przed treningiem osoby trenującej jakikolwiek sport powinien być spożyty 2 godziny przed nim. Powinien on zawierać odpowiednie proporcje węglowodanów i odpowiednie proporcje białka. Aby wiedzieć co zjeść po treningu czy przed najlepiej sprawdzić na samym sobie. Na pewno zdecydowanie należy ograniczyć spożycie tłuszczy, błonnika oraz produkty sprzyjającym wzdęciom. Osoby u których następuje szybki spadek stężenia glukozy około 2 godzinny przed treningiem powinny spożyć pełnowartościowy posiłek zawierający białka tłuszcze i węglowodany. Natomiast już 1,5 h przed treningiem osoby te powinny zaniechać spożywania węglowodanów ale10 minut przed ćwiczeniami mogą spożyć np. banana. Najlepiej jakie posiłki przed i po treningu ustalić z fachowcem od sportowej diety

Zdrowie. Co robić aby uniknąć odwodnienia?

Posiłki przed i po treningu są istotnym elementem dziedziny sportu. Do treningów nie należy przystępować w stanie odwodnienia. Ćwiczenia będą się wydawać trudniejsze. Objaw odwodnienia można zaobserwować po kolorze moczu. Można to sprawdzić 2-3 godziny przed treningiem.
Należy pamiętać, że przed treningiem nie należy się przejadać, gdyż będzie to nieefektywny trening a nawet zmarnowany. Samopoczucie nie pozwoli na swobodne wykonanie ruchów. Dlatego należy przestrzegać godzin spożywania posiłku.
Co jemy i czy jemy przed treningiem zależy od tego jak długo mamy zamiar trenować. W przypadku kiedy trenuje się do półtorej godziny jedzenie może nie być potrzebne, natomiast do nawodnienia organizmu wystarczy zwykła woda. Jeżeli trenuje się powyżej półtorej godziny wtedy mogą być już niezbędne pokarmy stałe np. musy owocowe oraz napoje sportowe lub izotoniczne. Jeżeli chodzi o napoje smakowe należy z nich rezygnować, gdyż posiadają mnóstwo ulepszaczy oraz zbędny dla organizmu cukier.
Po treningu dobrze się wstrzymać od spożywania posiłku bezpośrednio, po nim. Ciało roztrenowane jeszcze przez pół godziny jest w marę aktywne, aby mogło zbalansować wszystkie czynniki mające wpływ na uzyskaną formę.

Jaki posiłek po treningu

Posiłek po treningu powinien tak być zbilansowany, aby regenerował organizm po jego wysiłku i łatwy był do spalenia. Jeśli nie trenuje się zawodowo nie potrzebne są żadne odżywki białkowe czy suplementy. Skład tych produktów można zastąpić owocami, a także lżejszymi produktami nawet z Biedronki.
Dobrze dobrana dieta pozwala utrzymać organizm w zdrowiu i jest ona niezbędna dla osoby regularnie trenującej. Najlepiej, aby dobór składników żywieniowych ustalić z dietetykiem.
Często zadajemy sobie pytanie, czy w ogóle jeść przed treningiem. Zdecydowanie można, ale posiłek nie może być później niż godzinę przed treningiem i to tak prawie co do minuty. Później zjedzony posiłek po prostu będzie przeszkadzał w żołądku. Ważne w tej kwestii jest jaki będzie to posiłek. Po obfitym obiedzie nie należy przystępować do treningu nie wcześniej niż po dwugodzinnej przerwie.