Jak ćwiczyć mózg każdego dnia?

Codzienne ćwiczenie mózgu może w znaczącym stopniu zmienić nasze życie. Regularne treningi pamięci i koncentracji mogą ułatwić naukę oraz ograniczyć ryzyko wystąpienia poważnych chorób umysłowych w przyszłości. Przedstawiamy kilka sposobów na ćwiczenie mózgu każdego dnia!

Krzyżówki i łamigłówki

Mózg najlepiej ćwiczyć tak samo jak każdą inną część ciała – stosując trening wymagający wysiłku. Doskonale sprawdzi się regularne rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek, w szczególności takich, które nie bazują na czystej wiedzy teoretycznej, a na poszukiwaniu rozwiązań. Takim przykładem może być sudoku – choć ten rodzaj krzyżówek może początkowo wydawać się trudny, znając techniki rozwiązywania sudoku możemy z przyjemnością ćwiczyć mózg.

Codzienna nauka

Doskonałym treningiem mózgu jest codzienna nauka. Wiele osób przestaje się uczyć kończąc studia i zdobywając doświadczenie w pracy – to duży błąd! Możesz rozpocząć naukę obcego języka albo zająć się hobbystycznie różnymi dziedzinami nauki. Szczególnie ścisłe przedmioty mogą pomóc w pracy mózgu. Uczenie się nowych rzeczy to doskonały sposób na poprawę funkcjonowania mózgu w każdym wieku!

Ręczne pisanie

Każde pisanie – a w zasadzie sam proces tworzenia zdań – pozytywnie działa na funkcjonowanie mózgu. Jednak to właśnie ręczne pisanie traktowane jest jako doskonały trening tego organu. Ręczne tworzenie notatek i schematów wpływa na ośrodek w mózgu, który odpowiada za pamięć, przez co utrwalone na papierze informacje na stałe wpadają do naszej głowy. Staraj się od czasu do czasu pisać niedominującą ręką – choć jest to trudne, a same efekty raczej nie robią wrażenia, to doskonały trening skupienia i koncentracji.

Bądź aktywny – na zdrowie !

Osoby aktywne towarzysko i fizycznie cieszą się zdecydowanie lepszą kondycją mózgu nawet w podeszłym wieku. Otaczanie się przyjaciółmi oraz podejmowanie różnych aktywności sprawia, że pamięć i koncentracja są na znacznie wyższym poziomie. Staraj się wykorzystywać swój dzień, próbować nowych rzeczy i utrzymywać stały kontakt z najbliższymi – to wszystko pomoże Ci się cieszyć lepszym zdrowiem i dłuższym życiem!