Dlaczego dieta bananowa jest tak popularna?

Polacy lubią jeść banany. Są zdrowe, słodkie i smaczne. Dostarczają wielu składników odżywczych. Mają właściwości oczyszczające i łagodzą problemy żołądkowe. Okazuje się też, że banany odchudzają. Nie są kaloryczne, choć powszechnie się tak uważa. Hitem ostatnich diet jest właśnie dieta bananowa. Dlaczego jest tak popularna? Bo spadek wagi jest szybki i osiąga się spektakularne efekty. Dieta ta ma jeszcze jedną zaletę. Może być stosowana w wariancie krótkim (jeden, dwa, siedem dni) lub miesięcznym. To zależy tylko do ciebie.

Skąd się wzięła?

Dieta bananowa pochodzi z Japonii. Wypromowana została przez japońską śpiewaczkę operową- Kumiko Mori. Artystka, w jednym ze swoich wywiadów wyznała, że w bardzo krótkim czasie, schudła na niej aż 7 kg. To jej przypisuje się popularność diety, choć twórcą i pomysłodawcą jest Hitoshi Watanabe-japoński absolwent medycyny.

Czy jemy tylko banany, czy coś jeszcze?

Podstawą są banany. Ile zjemy ich dziennie, zależy od tego, jaki wariant diety wybierzemy. Te krótkotrwałe są bardziej restrykcyjne. W jednodniowej jemy 6 bananów i wybieramy tylko dwie przekąski z listy. Może to być jabłko, pół szklanki maślani lub naturalnego jogurtu, papryka lub 3 małe pomidory. W diecie trzydniowej jemy tylko trzy banany dziennie i wypijamy trzy szklanki mleka. Pijemy około 3 litrów wody dziennie. Dieta siedmiodniowa jest najtrudniejsza, ponieważ jemy tylko trzy posiłki dziennie złożone z małej połowy owocu, łyżki miodu, trzech łyżek płatków owsianych i szklanki maślanki lub jogurtu naturalnego. Wariant miesięczny jest łagodniejszy i polega na tym, że jemy śniadanie składające się z dwóch bananów popijanych szklanką naturalnej wody. Reszta jadłospisu jest dowolna tak długo, jak w ciągu tego miesiąca nie spożywamy cukru, nabiału i nie pijemy alkoholu.

Korzyści diety bananowej.

Doskonale oczyszcza ciało z toksyn. Charakteryzuje się dużą redukcją wagi (od 3 do 7 kg). Dzięki dużej ilości potasu i witamin z grupy B wpływa na ciało relaksująco. Badania pokazały, że osoby na diecie nie odczuwają wysokiego poziomu stresu i czują się mniej zmęczone, niż zwykle. Białko roślinne zawarte w bananach pomaga radzić sobie z łaknieniem. Nie odczuwamy w zasadzie głodu. Układ trawienny pracuje lepiej. Dieta redukuje uczucie ciężkiego brzucha, zapobiega wzdęciom. Skóra staje się gładka i jędrna.

Czy dla wszystkich banany?

Jedzenie wyłącznie bananów nie jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich. Jak to bywa z każdą dietą, najpierw należałoby skonsultować się z lekarzem. Zwłaszcza: osoby przewlekle chore, kobiety w ciąży, pacjenci z wysokim poziomem cukru we krwi. Nie zanotowano żadnych, ubocznych skutków tej diety. Jednak po jej zastosowaniu należy umiarkowanie wprowadzać obfite posiłki. Nikt z nas przecież nie chce doświadczyć efektu jo-jo.