Jak wygląda leczenie alergii wziewnej u dzieci?

Za wywołanie alergii wziewnej u dzieci odpowiedzialne są alergeny dostające się do organizmu drogami oddechowymi. Jak więc przedstawia się leczenie?

Alergia wziewna u dzieci leczenie:

Diagnoza jest pierwszym oraz najważniejszym krokiem do prawidłowego leczenia alergii wziewnej. Zdiagnozowanie dziecka opiera się na teście z surowicy krwi, gdzie bada się przeciwciała IgE swoiste oraz całkowite, czyli charakterystyczne dla konkretnego czynnika wywołującego alergie. Diagnoza nie będzie całkowicie pełna bez wywiadu z opiekunem dziecka, który może okazać się kluczowym elementem rozwiązania problemu rozpoznania. Podstawowym elementem leczenia alergii wziewnej jest zmniejszenie wystawiania dziecka na czynnik uczulający lub po prostu wyeliminowanie go. Chociaż czasem może okazać się to niemożliwe – przecież nie da się uniknąć kontaktu z pyłkami roślin, które unoszą się w powietrzu. Dlatego też powinniśmy skupić się na elementach, które możemy usunąć lub zmniejszyć ich ilość, na przykład: kurzu, roztoczy, a także pleśni.

 

Warto wziąć pod uwagę ograniczenie do minimum ilości dywanów, książek, zasłon, natomiast poduszki I kołdry zakupić specjalnie, antyalergiczne. Są również różnego rodzaju sprzęty, które pomogą zachować odpowiednią sterylność otoczenia: oczyszczacze powietrza. Pomimo ogromnych starań czasami trudniej jest uzyskać pełną kontrolę nad alergią wziewną za pomocą tylko dbałości o otoczenie. W takim przypadku możemy również zastosować leki, które mają na celu załagodzenie nieprzyjemnych dla dziecka objawów – pamiętajmy jednak, że one nie wyleczą całkowicie z alergii wziewnej. Zazwyczaj podawane są substancje przeciwhistaminowe, które działają ogólnie, spotkamy się również ze sterydami doustnymi oraz preparatami, które mają działanie miejscowe I łagodzą katar lub łzawienie, a także zaczerwienienie oczu. Natomiast jeżeli wystąpią objawy astmy to stosowane są sterydy wziewne, które w odróżnieniu od sterydów stosowanych doustnie, nie posiadają żadnych działań ubocznych. Kiedy natkniemy się na różne dolegliwości skórne, które posiadają charakter atopowy, warto sięgnąć po okresową suplementację witaminą D3, a także stosowanie emolientów do pielęgnacji skóry dziecka.