Na czym polega pranie chemiczne odzieży?

Jeśli chodzi o pranie, Warszawa (a właściwie tamtejsza sieć pralni) nie ma sobie równych. Pralnie EBS są zlokalizowane tak, by klient mógł jednocześnie załatwić kilka spraw przy okazji jednego wyjścia. Jednak ich rozlokowanie w Warszawie to zaledwie jedna z wielu zalet. Największą jest profesjonalne pranie chemiczne.

Czym właściwie ono jest? Można nazwać je procesem stosowanym do wielu rodzajów materiałów, zarówno odzieży, jak i tekstyliów. Pranie chemiczne pozwala pozbyć się typowych zabrudzeń, ale także umożliwia usunięcie tłustych plam. Jest to sprawdzona, skuteczna, dość uniwersalna, a przez to chętnie stosowana metoda.

Jak przebiega pranie chemiczne?

Do prania chemicznego używa się urządzenia przypominającego pralkę, ale posiadającego znacznie większe gabaryty. Pracuje ono w obiegu zamkniętym. Dzięki temu używany w procesie rozpuszczalnik jest odzyskiwany, filtrowany, a potem używany do kolejnego cyklu czyszczenia. Zaletą tej metody jest to, że ułatwia ona prasowanie.

Praniu chemicznemu poddaje się odzież, która nie może zostać uprana w tradycyjny sposób (suknie wieczorowe, garnitury). Jest to tzw. pranie na sucho, bo odbywa się bez użycia wody i detergentów, które zastąpione zostają wspomnianymi już rozpuszczalnikami. Środki te skutecznie usuwają nawet najtrudniejsze zabrudzenia.

Etapy prania chemicznego

Proces prania chemicznego składa się z kilku etapów. Najpierw z tkanin usuwa się uporczywe plamy, w dalszej kolejności inne zabrudzenia. Następnie rozpuszczalnik jest filtrowany. Pozostałości środka usuwa się, odwirowywując ubrania, a następnie je susząc. Niektóre pralnie oferują wykonanie tej usługi w ciągu dwóch godzin.

Prezentowana metoda sprawdza się w przypadku odzieży, której nie można wyprać w tradycyjny sposób. Może być stosowana do delikatnych materiałów, takich jak jedwab, zamsz, wełna, gdyż pozwala skutecznie usunąć zabrudzenia, nie niszcząc tkanin. Ubrania poddane praniu chemicznym zachowują swój kolor i nie ulegają deformacji.