Nie potrafisz kontrolować apetytu? Sprawdź jak rozwiązać ten problem

Podjadanie to powszechny i bardzo szkodliwy nawyk. To właśnie przez częste sięganie po przekąski, które dostarczają pustych kalorii, można szybko doprowadzić do nadwagi i otyłości. Warto pamiętać, że jest to problem nie tylko natury estetycznej. Nadwaga i otyłość mają negatywny wpływ również na zdrowie, sprawność i komfort codziennego funkcjonowania. Dlaczego podjadamy? Jak sobie z tym poradzić? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania znajdziesz poniżej.

Dlaczego zawsze mam ochotę na podjadanie

Odpowiedź na pytanie: dlaczego zawsze mam ochotę na podjadanie? Jest bardzo ważna. Jeśli bowiem poznasz przyczynę problemu, szybko znajdziesz skuteczne rozwiązanie. Oto kilka najczęstszych powodów, które sprawiają, że nachodzi nas chęć na sięganie po puste kalorie:

  1. Nieodpowiednia dieta – jeśli jesz za mało lub przerwy między posiłkami są zbyt długie, na pewno masz chęć sięgania po niekoniecznie zdrowe przekąski. Rozplanuj posiłki w taki sposób, aby przerwy nie były zbyt długie. Pamiętaj także o ich odpowiednim skomponowaniu, aby zaspokajały zapotrzebowanie organizmu.
  2. Brak zdrowych przekąsek – puste kalorie nie zapewnią sytości. Nie trzeba unikać przekąsek między posiłkami, aby prowadzić zdrowy tryb życia. Kluczem do sukcesu są odpowiednie wybory. Warto stawiać na przykład na domowe owocowe koktajle, suszone owoce lub orzechy. Pamiętaj jednak, że wszystko należy spożywać z umiarem.
  3. Jedzenie z emocji – stres, napięcie, zdenerwowanie – czy w przypadku ich odczuwania, sięgasz po słodkości lub inne, niezdrowe przekąski? Znajdź inny sposób na rozładowanie napięcia, taki, który nie będzie Ci szkodził. Sport, nauka, relaks w domowym spa, to tylko niektóre z dostępnych możliwości.

Skutki podjadania

Warto znać negatywne skutki podjadania. Być może taka wiedza pomoże Ci kontrolować apetyt:

  1. Wzrost masy ciała – nadmierne kilogramy to problem natury estetycznej, ale również zdrowotnej. Osoby otyłe nie mogą cieszyć się zdrowiem, dobrą sprawnością i komfortem codziennego funkcjonowania. Pamiętaj, że podjadanie to prosta droga do otyłości i nadwagi.
  2. Zaburzenia trawienia – jeśli podjadasz, Twój organizm nie może prawidłowo przetworzyć żywności. Wówczas pojawiają się problemy ze strony układu trawiennego, co ma wpływ na zdrowie i samopoczucie.
  3. Problemy z jamą ustną – jeśli podjadasz, a szczególnie w nocy, problemy z zębami to tylko kwestia czasu. Jeśli chcesz uniknąć próchnicy, naucz się kontrolować swój apetyt.