5 dobrych porad, aby leczyć zapalenie ucha w każdym wieku.

Zapalenie ucha jest stanem zapalnym ucha bardzo często występującym u dzieci i dorosłych. W wielu przypadkach jest on całkowicie łagodny i ustępuje w ciągu kilku dni. Czasami jednak konieczne jest zastosowanie specyficznego leczenia, aby szybciej złagodzić ból i/lub zapobiec potencjalnie poważnym powikłaniom. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, kiedy należy szukać pomocy medycznej w przypadku infekcji ucha! Możesz również skorzystać z kilku wskazówek, aby złagodzić objawy i przyspieszyć powrót do zdrowia, podczas oczekiwania na poradę lekarską lub jako uzupełnienie leczenia.

W razie potrzeby należy skonsultować się z lekarzem!
Zapalenie ucha, choć częściej występuje u dzieci, dotyka wszystkich. W przypadku zapalenia ucha u niemowląt i małych dzieci zalecana jest konsultacja z pediatrą. Niekonieczne, aby zobaczyć pediatrę jako nagły przypadek, chyba że:

  • Twoje dziecko poniżej 3 miesiąca życia ma gorączkę, nawet umiarkowaną;
  • dziecko ma gorączkę 40 lub wyższą;
  • zauważasz u siebie podejrzane objawy, takie jak purpurowe plamy, silne bóle głowy, znaczną biegunkę i wymioty, senność, trudności w oddychaniu.

W przypadku osób dorosłych należy skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy nie ustępują po 2-3 dniach. W przypadku wystąpienia nieznośnego bólu, zawrotów głowy, utraty słuchu lub wycieku z ucha należy zwrócić się do lekarza pogotowia ratunkowego.

Leczenie. Ostrożnie podchodź do samoleczenia.

Leki dostępne bez recepty mogą pomóc w leczeniu zapalenia ucha. Najważniejsze jest przestrzeganie zalecanego dawkowania, szczególnie w odniesieniu do wieku i wagi. Pomyśl zwłaszcza o paracetamolu. Działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, może być stosowany nawet u niemowląt do 3 miesiąca życia. Można go również stosować sporadycznie w czasie ciąży. Ibuprofen, niesteroidowy lek przeciwzapalny, jest również przydatny w przypadku infekcji ucha. Ale nie można go używać przed upływem 3 miesięcy. Ponadto nie jest zalecany na początku ciąży i jest formalnie przeciwwskazany w ostatnich 4 miesiącach. Jeśli chodzi o znieczulające krople do uszu, unikaj ich, dopóki nie dowiesz się, czy błona bębenkowa jest nienaruszona, czy nie.

Dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Wyrób sobie nawyk picia dużej ilości wody, gdy tylko pojawi się infekcja ucha lub jakakolwiek inna infekcja powodująca gorączkę. Jest to najlepszy sposób na wyrównanie dużej ilości wody traconej przez pocenie się. Najlepiej jest pić wodę mineralną, ale można też uzupełniać jej spożycie zupami, bulionami warzywnymi, sokami owocowymi itp. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku niemowląt i małych dzieci: szybko może dojść do odwodnienia.

Wskazówki, jak zasnąć mimo infekcji ucha.

Zaśnięcie, gdy ucho bardzo boli, to prawdziwe wyzwanie! Zwłaszcza że leżenie zwykle nasila ból. Ból będzie mniejszy, jeśli przyjmiesz pozycję półleżącą, na przykład leżankę. Alternatywnie, można znaleźć bardziej komfortową pozycję w łóżku poprzez poduszkę. Podobnie, jeśli dziecko ma infekcję ucha, należy podnieść jego głowę, aby pomóc mu zasnąć: umieścić poduszkę lub ręcznik pod materacem (nigdy bezpośrednio w jego łóżku, ze względu na ryzyko uduszenia).

Unikaj wszystkiego, co może pogorszyć objawy.

Aby infekcja ucha była jak najmniej bolesna i łatwiej się goiła, możesz również unikać:

  • dotykania chorego ucha;
  • narażenia na dym papierosowy – należy pamiętać, że czynne i bierne palenie może nasilać lub sprzyjać pojawieniu się wszystkich infekcji laryngologicznych: zapalenia ucha, zapalenia migdałków, itp.;
  • przeciągów;
  • wlewania wody do ucha;
  • przegrzanych pomieszczeń;
  • zbyt mocnego wydmuchiwania nosa – jeśli to konieczne, delikatnie oczyść nos swój lub dziecka roztworem soli fizjologicznej.